Wtorek, 16 Sierpnia 2022, Joachima, Nory, Stefana
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wywiad. Hejtować można nawet wodę

Wodociągi Kieleckie

Wywiad. Hejtować można nawet wodę

Wywiad. Hejtować można nawet wodę - Ludzie wypisują, że kielecka kranówka jest niezdrowa, bo ma kamień. A jest dokładnie odwrotnie. Ten kamień, który normalnie osadza się na przykład w czajniku, to są minerały niezbędne do życia, wapń, sód, potas. Czyli kamień jest dobry, a nie zły - mówi prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz w "Tygodniku eM Kielce".
Panie prezesie, w naszym województwie prowadzona jest właśnie akcja skierowana do młodzieży „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Ma ona uświadamiać, jak groźny jest hejt, fakenewsy, tzw. postprawda w internecie. Czy te zjawiska dotykają także Pana spółkę, branżę wodociągową?

Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich: - Niestety, tak. Można powiedzieć, że również woda nie jest wolna od fakenewsów, hejtu. W internecie jest pełno złośliwości i mitów, które musimy prostować, tłumaczyć, zwalczać. Pierwszy przykład – kamień w wodzie. Ludzie wypisują, że kielecka kranówka jest niezdrowa, bo ma kamień. A jest dokładnie odwrotnie. Ten kamień, który normalnie osadza się na przykład w czajniku, to są minerały niezbędne do życia, wapń, sód, potas. One powinny trafić do naszego organizmu, jeśli pijemy wodę z kranu. Czyli kamień jest dobry, a nie zły. Drugi przykład – droga woda. A prawda jest taka, że od lat kielecka kranówka jest jedną z najtańszych w kraju i w regionie, a wszystko wskazuje na to, że w tym roku jeszcze poprawimy miejsce w tym rankingu.

No to jak z tym wszystkim walczyć?
- Cały czas monitorujemy to, co jest wypisywane w internecie, i gdy trzeba, szybko i fachowo reagujemy. Mamy też na naszej stronie internetowej przycisk „FAQ – często zadawane pytania”, gdzie rozwiewamy krótko i przystępnie te wszystkie mity. Cały czas prowadzimy też różne akcje edukacyjne, głównie dla uczniów, zarówno na terenie naszej spółki, w szkołach, na festynach jak i w internecie. To jest ciągłe działanie.

Dziękuję za wyjaśnienia, a teraz poproszę o przepis na potrawę z kieleckiej kranówki. 
- Mamy zbiory żurawiny, więc zaproponuję wykonanie domowej konfitury z żurawiny w słoiku, porcja na cztery słoiczki, takie wielkości małego Majonezu Kieleckiego. Potrzebujemy 400 g owoców żurawiny, 8 łyżek cukru, 2/3 szklanki kieleckiej kranówki, sok z połowy cytryny. Słoiczki myjemy i wyparzamy. Oczyszczone z ogonków, opłukane i osuszone owoce żurawiny smażymy na patelni z cukrem i kielecką kranówką. W trakcie owoce rozgniatamy. Pod koniec dodajemy sok z cytryny. Smażymy, aż konfitura zgęstnieje, a owoce będą miękkie. Gorącą konfiturę wkładamy do słoiczków, zakręcamy, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do ostudzenia.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w "Tygodniku eM Kielce" 24.10.2021 r.

2021-10-29