Poniedziałek, 21 Września 2020, Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Wielka rozbudowa kanalizacji – pozytywna ocena [wideo]

Wodociągi Kieleckie

Wielka rozbudowa kanalizacji – pozytywna ocena [wideo]

Wielka rozbudowa kanalizacji – pozytywna ocena [wideo] Jest pozytywna decyzja w sprawie nowego unijnego projektu rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej Wodociągów Kieleckich o wartości 87 milionów złotych. Otwiera to drogę do największej inwestycji środowiskowej w naszym regionie.
Wodociągi Kieleckie otrzymały pozytywną decyzję od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczącą Projektu IV „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego”. Decyzja zapadła 5 września. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie do podpisania umowy na dofinansowanie projektu, którego beneficjentem jest wodociągowa spółka. Jest na to 60 dni.
- To bardzo pozytywna, choć spodziewana przez nas wiadomość. NFOŚiGW miał tylko niewielkie uwagi do naszego projektu, które wyjaśniliśmy w piśmie wysłanym pod koniec sierpnia. Szybkość odesłania do nas tej decyzji wskazuje, że nasz projekt był po prostu dobrze przygotowany – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
W ten sposób kielecka spółka utrzyma pozycję lidera wydatkowania środków unijnych w naszym regionie, odpowiadając za olbrzymi projekt warty 87 mln zł. Przypomnijmy, że do tej pory przeprowadziła m.in. modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Sitkówce wartości ok. 260 mln zł i rozbudowę i modernizację sieci wod-kan wartości ponad 200 mln zł (dwa projekty).
Nowy projekt przewiduje dużą liczbę przetargów na dużym obszarze, dlatego nie czekając na ostateczną decyzję, już przystąpiono do przygotowywania inwestycji. Kluczowa jest tu również praca samych samorządów, które muszą sporządzić odpowiednią dokumentację pod przebieg nowej sieci oraz budowę infrastruktury, jak pompownie ścieków. Wszystko wskazuje na to, że symboliczna pierwsza łopata zostanie wbita wiosną przyszłego roku.
Największym placem budowy będzie gmina Masłów, gdzie zaplanowano dokończenie wodociągowania i kanalizowania północnej części gminy.

Co przewiduje Projekt IV
w Masłowie:

  • W ramach Kontraktu 1 powstanie nowy system kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 35,2 km w miejscowościach: Mąchocice Scholasteria, Ciekoty, Radostowa, Barcza, Brzezinki, Dolina Marczakowa i Łąki, Masłów II, Nademłyn oraz pompownia ścieków PT3 wraz z odcinkami kanału tłocznego i grawitacyjnego.
  • W ramach Kontraktu 2 rozbudowany zostanie wodociąg o łącznej długości 2,7 km. Woda dotrze do miejscowości Wiśniówka (budynki od 71A do nr 72A), Dąbrowa przy drodze na granicy sołectwa Masłów Pierwszy – droga do zbiorników III strefy ciśnień oraz Mąchocice Kapitulne i Ameliówka.

W gm. Sitkówka-Nowiny:
Przebudowa sieci wodociągowej w miejscowościach Kowala, Kowala Mała
Budowa kanalizacji w miejscowości Trzcianki

W Kielcach:
  • Budowa odcinków sieci kanalizacji sanitarnej:
ul. Prosta, ul. Tarnowska, ul. Poleska, ul. Herbska
  • Przebudowa odcinków sieci wodociągowej:
ul. Sandomierska, ul. Pocieszka, ul. Wrzosowa, ul. Gen. St. Maczka, ul. Zagnańska
Renowacja odcinków kanałów sanitarnych:
ul. Skrajna, ul. Massalskiego, ul. Konopnickiej, ul. Berberysowa, ul. Złota, ul. Kryształowa, ul. Zagnańska, ul. Witosa.

Pozostałe inwestycje:
  • Modernizacja piaskowników oraz wymiana generatora nr 1 na oczyszczalni w Sitkówce
  • Rozbudowa komputerowego Systemu Monitoringu i Sterowania siecią wod-kan
  • Zakup samochodu do czyszczenia kanalizacji
  • Zakup samochodu do przewozu osadu.
Relacja wideo na kanale YouTube Wodociągów Kieleckich - kliknij

Gruchawka-prace-ziemne-3lis14%20%283%29
Budowa kanalizacji na ul. Gruchawka w Kielcach w ramach zakończonego projektu unijnego w 2014 r.


2017-09-13