Piątek, 30 Października 2020, Augustyny, Łukasza, Urbana
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Światowy Dzień Wody w czasie epidemii [wideo]

Wodociągi Kieleckie

Światowy Dzień Wody w czasie epidemii [wideo]

Światowy Dzień Wody w czasie epidemii [wideo] Co roku obchodziliśmy na kieleckim deptaku Światowy Dzień Wody wyznaczony przez ONZ na 22 marca. W tym roku ONZ odwołał światowe obchody, ale agenda pozostała — tym razem zwracamy uwagę na zmiany klimatu. Woda może pomóc w walce ze zmianami klimatu i istnieją zrównoważone, niedrogie i dostosowane do potrzeb rozwiązania w tym zakresie.
Wodociągi Kieleckie, podobnie jak większość przedsiębiorstw wodociągowych w kraju, co roku obchodziły Światowy Dzień Wody. Był happening na kieleckim deptaku, konkurs na kukłę marzanny, kolorowy korowód przedszkolaków i uczniów młodszych klas.
Jak czytamy na stronie internetowej ONZ, wielkie uroczystości zostały odwołane również w Genewie, Rzymie, Paryżu i Nowym Jorku.
Chociaż z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2 zostały odwołane, agenda tegorocznego Światowego Dnia Wody pozostała. A jest nią „Woda a zmiany klimatu".
ONZ zwraca uwagę, że woda może pomóc w walce ze zmianami klimatu i istnieją zrównoważone, niedrogie i dostosowane do potrzeb rozwiązania w tym zakresie.
Trzeba jednak przejść od słów do czynów, co podkreśla sekretarz generalny ONZ António Guterres: „Ostrzeżenia są konieczne, ale sam strach nie wykona pracy, która jest do zrobienia”.
Jak odpowiednia gospodarka wodą może pomóc w walce ze zmianami klimatu? Możemy dbać o zachowanie terenów podmokłych, które pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Trzeba odpowiednio gospodarować roślinnością, która chroni przed powodziami i erozją gleby. Musimy skuteczniej przechowywać wodę deszczową, aby ją potem wykorzystać w okresach suchych. Oczyszczone ścieki (tak zwaną szarą wodę) można ponownie wykorzystać, np. do sprzątania ulic i placów, podlewania terenów zielonych w miastach. Nadzieje daje też, stosowane już np. w Izraelu, rolnictwo inteligentne, które pozwala osiągać te same plony przy wielokrotnie mniejszym zużyciu wody.

Jakie są fakty?
  • Torfowiska zajmują około 3% powierzchni ziemi na świecie, ale magazynują co najmniej dwa razy więcej dwutlenku węgla niż wszystkie lasy.
  • Tereny namorzynowe mogą pochłaniać do czterech razy więcej dwutlenku węgla niż gleby lądowe.
  • Dziś 1 na 3 osoby — około 2,2 miliarda ludzi — żyje bez bezpiecznej wody pitnej.
  • Do 2050 r. nawet 5,7 miliarda ludzi może mieszkać na obszarach, w których wody brakuje przez co najmniej miesiąc w ciągu roku.
  • Odporne na negatywne skutki zmian klimatu systemy zaopatrzenia w wodę i urządzenia sanitarne mogłyby uratować życie ponad 360 tysięcy niemowląt rocznie.
Światowy Dzień Wody odbywa się 22 marca każdego roku od 1993 r. Jest corocznym wydarzeniem Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęconym znaczeniu słodkiej wody.
Zobacz jak spadają straty wody w Wodociągach Kieleckich - wideoWWD2020_Coronavirus_UNwater_website
2020-03-24