Niedziela, 20 Września 2020, Eustachego, Faustyny, Renaty
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Studnie w Sudanie budują kielczanie z Wodociągami

Wodociągi Kieleckie

Studnie w Sudanie budują kielczanie z Wodociągami

Studnie w Sudanie budują kielczanie z Wodociągami

Wodociągi Kieleckie zostały Partnerem Strategicznym akcji „Studnie w Sudanie budują kielczanie”. Budowa studni w Afryce jest finansowana ze zbiórki makulatury. W środę 13 marca pierwsze kilogramy makulatury trafiły do kontenera, specjalnie w tym celu ustawionego na terenie siedziby Wodociągów przy ul. Krakowskiej 64.

Kilogramy makulatury pofrunęły w powietrze i wpadły do niebieskiego kontenera ustawionego na parkingu wewnętrznym Wodociągów Kieleckich przy ul. Krakowskiej. Choć prezes Wodociągów Henryk Milcarz i pracownicy mieli niezłą zabawę, to sprawa jest bardzo poważna. Wierzymy, że dzięki tej akcji uratujemy zdrowie i życie wielu mieszkańców Sudanu, którzy cierpią z powodu niedoborów wody zdatnej do picia. Zbiórka makulatury wymyślona przez polskich misjonarzy w Afryce, księży salezjan, prowadzona jest w ramach akcji „Studnie w Sudanie budują kielczanie”. Coraz trudniej jest sprzedać makulaturę w punktach skupu i często ląduje ona na śmietniku. Teraz może znowu się stać pożyteczna, bo jej przeróbką zajęła się podkielecka firma Stora Enso Poland, która udostępniła swoje dwa kontenery. Jeden z nich będzie stał na terenie Wodociągów, drugi będzie przewożony w różne uczęszczane miejsca (place pod kościołami, szkołami itp.). Po odebraniu makulatury  firma Stora Enso Poland przekaże pieniądze organizatorom akcji. Im więcej makulatury zbierzemy, tym więcej studni będzie można zbudować. Szacujemy, że każdy kilogram makulatury da w efekcie 75 litrów czystej wody w Afryce.
Kontener akcji stał już pod kościołem pw. Św. Józefa Robotnika. W najbliższą niedzielę (24 marca) kontener stanie na terenie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. St. Kostki przy ul. Kostki 17. A w czwartek (21 marca) makulaturę będzie można zostawić na deptaku na mostku nad Silnicą w godz. 10-12, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wody.
Mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich: - Czysta, nieskażona woda jest dobrem powszechnym i wszyscy ludzie powinni mieć do niej dostęp. Niestety, tak nie jest. O wodę toczą się wojny i obawiam się, że problem ten będzie narastał. Wiek XIX był wiekiem pary, wiek XX - ropy naftowej, a obecne stulecie będzie wiekiem wody. My w naszych mieszkaniach odkręcamy kran i płynie z niego woda, ale większość mieszkańców naszej planety takiej możliwości nie ma. Warto pomóc innym, dlatego nasza spółka chętnie będzie wspierała projekt budowy studni w Sudanie.

Czy wiesz, że …?
Bez jedzenia można przeżyć około miesiąca, bez wody człowiek nie wytrzyma dłużej niż kilka dni. Dlatego szokującym wydaje się fakt, że 1,1 mld ludzi, a więc co szósty mieszkaniec Ziemi, nie ma dostępu do czystej wody. Z tego powodu na świecie co minutę umiera sześcioro dzieci.
Z brakiem  dostępu do czystej wody wiąże się wiele chorób, którym łatwo można zapobiec. Dotykają one 900 mln dzieci, z których 4 mln co roku umiera na biegunkę na skutek wypicia brudnej wody.
Na ogólną liczbę 200 milionów emigrantów na świecie, 40 milionów to ludzie, którzy musieli opuścić swój kraj z powodu braku wody. ONZ przewiduje, że w ciągu najbliższych lat będzie 100 milionów takich „emigrantów wodnych”.
Afrykańczycy, nawet małe dzieci, muszą przemierzać przeciętnie kilkanaście kilometrów dziennie, by zdobyć wodę do życia.
 
Jak przyłączyć się do Akcji „STUDNIE W SUDANIE BUDUJĄ KIELCZANIE”:
Krok 1 – zbiórka makulatury: w naszych domach, przedszkolach, szkołach, firmach zbieramy makulaturę w miejscach oznaczonych logo Akcji. 
Krok 2 – przekazanie zebranej makulatury: makulaturę można oddawać do specjalnych kontenerów firmy Stora Enso Poland. Jeden z nich stoi na parkingu wewnętrznym siedziby Wodociągów Kieleckich przy ul. Krakowskiej 64, drugi jest ustawiany w różnych punktach na kilka dni (m.in. obok kościołów, szkół). W przypadku większych ilości zebranej makulatury istnieje możliwość jej odebrania od Państwa. Zgłoszenia należy kierować pod numer telefonu kontaktowego: 
tel. 41 365 31 53 (Wodociągi) lub 41 345 21 74  (Stora Enso Poland)
Krok 3 – pozyskanie funduszy: odbiorcą makulatury jest współpracująca
z nami firma Stora Enso Poland – jeden z liderów w branży celulozowo-papierniczej w Polsce.

Szczegóły akcji STUDNIE W SUDANIE BUDUJĄ KIELCZANIE
apelujemy o oddawanie makulatury, dzięki której możemy realnie  odmienić los Afrykańczyków, umierających codziennie z pragnienia. 
KILOGRAM MAKULATURY TO 75 LITRÓW CZYSTEJ WODY, KONIECZNEJ DO ŻYCIA. 
Pomysł, by pomóc Afrykańczykom jest skuteczny i  prosty; makulaturę, którą w Polsce traktujemy jako odpad: zbieramy w naszych domach, przedszkolach, szkołach i firmach, następnie sprzedajemy, a za uzyskane pieniądze budujemy głębinowe studnie w Południowym Sudanie. Akcję zbierania makulatury rozpoczęli księża salezjanie, którzy prowadzą misje w Afryce. Pierwsze studnie już powstały. Do inicjatywy dołączają się kolejne parafie, instytucje, firmy i osoby prywatne.
KOSZT JEDNEJ STUDNI TO OKOŁO 45 TYS. ZŁ. 
- Wierzymy, że wspólnie możemy osiągnąć ten cel - mówi Władysław Burzawa  Radny Miasta Kielce, Koordynator Akcji.
- Za rok nasza studnia będzie już służyć Afrykańczykom - dodaje prezes Henryk Milcarz
- Dzięki kielczanom w Sudanie powstanie życiodajna cząstka Kielc - jest przekonany Wojciech Lubawski, prezydent Kielce, Honorowy Patron Akcji
Akcja realizowana przy współpracy: Towarzystwa Szkoły Katolickiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.
Po więcej informacji zapraszamy na strony internetowe www.wod-kiel.com.pl ,  www.um.kielce.pl  oraz na profil Akcji na Facebooku. 

Makulatura_Wodociagi_13mar13%20%282%29
Zbiórka makulatury na terenie Wodociągów Kieleckich, w środku prezes WK Henryk Milcarz (środa, 13 marca)

makulatura_Kosciol_10mar13%20%281%29
Zbiórka makulatury pod kościołem Św. Józefa Robotnika (niedziela 10 marca)  
2013-04-01