Projekt „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego – etap II”
Głównym celem Projektu jest rozbudowa i usprawnienie obecnie funkcjonującego systemu gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Kielce.
Celami bezpośrednimi Projektu
- zapewnienie dostępu mieszkańcom Aglomeracji Kielce do świadczonych usług w zakresie odprowadzania ścieków, w wyniku rozbudowy sieci kanalizacyjnej,
- ochrona wód powierzchniowych, gruntowych i gleby przed zanieczyszczeniem ściekami, a tym samym przyczynienie się do zapewnienia odpowiedniej jakości wody pitnej,
- poprawa warunków higieniczno-sanitarnych mieszkańców i zmniejszenie ryzyka zachorowalności na choroby wynikające z zanieczyszczenia środowiska,
- zmniejszenie uciążliwości związanych z użytkowaniem zbiorników bezodpływowych – likwidacja zbiorników bezodpływowych na terenie aglomeracji wpłynie na zmniejszenie ilości odorów, zmniejszenie natężenia ruchu poprzez eliminację z ruchu beczkowozów,
- budowa kanalizacji sanitarnej z materiałów gwarantujących jej szczelność, a tym samym ograniczających potencjalne zagrożenie dla środowiska
- podwyższenie standardu życia mieszkańców Aglomeracji Kielce,
- rozwój i likwidowanie dysproporcji pomiędzy regionami.
Zakres rzeczowy
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Machałowej
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Siedmiu Źródeł
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Bernardyńskiej od nr 7 do nr 31
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Bernardyńskiej od nr 55 do nr 46
- Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Bernardyńskiej od nr 48 do nr 52 na podstawie projektu pn. Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Podklasztornej od nr 56 do nr 75B z wysięgnikiem w ul. Bernardyńskiej do budynku nr 48.
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Warszawskiej układ z pompownią ścieków
- Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w ul. Browarnej, Za Walcownią i Zalesie.
Atuty kanalizacji sanitarnej
- Daje kontrolę nad odpływem ścieków: Systemy kanalizacyjne umożliwiają bardziej precyzyjne kontrolowanie odprowadzania ścieków, co minimalizuje straty wody.
- Umożliwia zarządzanie i recykling wody: Ścieki mogą być kierowane do oczyszczalni, gdzie są poddawane procesom oczyszczania. Oczyszczona woda może być ponownie wykorzystana w obiegu.
- Pozwala na ograniczenie wycieków: Nowoczesne systemy kanalizacyjne zmniejszają ryzyko wycieków, które mogą prowadzić do niekontrolowanego marnowania wody.
- Budowa kanalizacji sanitarnej pozwala na lepsze gospodarowanie wodą, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność tego zasobu.
Kanalizacja sanitarna wpływa na poprawę efektywności energetycznej poprzez:
- Nowoczesne technologie: Budowa sieci kanalizacyjnych uwzględnia zastosowanie energooszczędnych technologii, takich jak pompy o wysokiej sprawności, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii przy przesyłaniu i oczyszczaniu ścieków.
- Zintegrowane systemy zarządzania: Zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania sieciami kanalizacyjnymi pozwala na optymalizację pracy pomp i urządzeń, co prowadzi do obniżenia zużycia energii.
Systemy kanalizacyjne znacząco wpływają na redukcję ilości odpadów:
- Mniejsze skażenie środowiska: Skuteczna kanalizacja sanitarna zapobiega niekontrolowanemu odprowadzaniu ścieków do gruntu i wód powierzchniowych, co ogranicza zanieczyszczenie środowiska odpadami stałymi oraz niebezpiecznymi chemikaliami.
Koszty Projektu
Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 18 177 668,33 zł.
Kwota wydatków kwalifikowanych to 10 675 449,72 zł.
Wysokość dofinansowania z Funduszu Spójności wynosi 7 472 814,80 zł
Oczekiwany do uzyskania efekt końcowy Projektu
- Nowi użytkownicy sieci kanalizacyjnej, którzy przyłączyli się do sieci w wyniku realizacji projektu: 391 RLM.
- Nowi użytkownicy korzystający z ulepszonego oczyszczania ścieków: 391 RLM
- Długość wybudowanej sieci kanalizacyjnej – 4,207 km
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Projekt „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego – etap II” realizowany będzie w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno‐ściekowa priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Mechanizm zgłaszania nieprawidłowości
- Informujemy, że Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), udostępnia proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów w programie. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów, w szczególności w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.
- Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać:
- za pośrednictwem formularza na stronie: https://nieprawidlowosci.mfipr.gov.pl/,
- wysyłając wiadomość na adres email: feniks@mfipr.gov.pllub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl.
- Informujemy, że istnieje także możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Wdrażającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON) lub Karty Praw Podstawowych (KPP).
- Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą:
- poczty tradycyjnej – w postaci przesyłki listowej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, o których mowa w ustawie z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1045, z późn. zm.),
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie: http://www.feniks.gov.pl,
- mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: feniks@mfipr.gov.pllub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl,
- doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub kancelarii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa.