Wtorek, 16 Sierpnia 2022, Joachima, Nory, Stefana
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Nasza taryfa niższa o 13% od średniej krajowej

Wodociągi Kieleckie

Nasza taryfa niższa o 13% od średniej krajowej

Nasza taryfa niższa o 13% od średniej krajowej Taryfa Wodociągów Kieleckich za 1m3 wody i odbioru ścieków dla gospodarstw domowych jest aż o 13% niższa od średniej dla 339 miast na prawach powiatu. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Curulis opublikowanego przez Portal Samorządowy. Raport Curulis potwierdza, że od lat Wodociągi Kieleckie dostarczają nie tylko dobrą wodę, ale mają też przystępne ceny.
Jest to III edycja rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne przygotowanego przez Curulis. Ceny zebrano na dzień 30 czerwca 2020 r. Badano koszty roczne dla przeciętnej 4-osobowej rodziny następujących usług komunalnych: 
ceny za wodę i ścieki
opłaty za odbiór odpadów komunalnych
podatek od nieruchomości
opłaty za parkowanie

W części raportu poświęconej kosztom wody i ścieków czytamy, że „w 2020 r., po uwzględnieniu dopłat, średnia cena 1m3 wody dla gospodarstw domowych w 339 zbadanych miastach, kształtuje się na poziomie 4,20 zł brutto, natomiast koszt odprowadzenia 1m3 ścieków wynosi przeciętnie 6,77 zł brutto”. Oznacza to, że taryfa Wodociągów Kieleckich jest niższa od średniej dla miast na prawach powiatu aż o 13% (cena wody -6,6%, odbioru ścieków -17,3%).
Warto zauważyć, że pozycja kieleckiej wodociągowej spółki byłaby jeszcze lepsza, gdyby nie dopłaty do cen za wodę i ścieki, stosowane przez niektóre samorządy. Jak wylicza raport, takie dopłaty do wody zadeklarowało 28 badanych miast a dopłaty do ścieków 21 miast powiatowych.
Wiele wskazuje na to, że w skali kraju opłaty za wodę i ścieki szybko wzrosną, bo spółki wodociągowe już występują do regulatora – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – o możliwość wprowadzenia nowej, wyższej taryfy przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowych cen. „Według stanu na dzień 30 czerwca 2020 r. 31 spośród 339 miast złożyło wniosek o skrócenie okresu obowiązywania taryfy. […] Nowe taryfy zostały ustalone średnio na poziomie o 6,01% wyższym w stosunku do poprzedniej taryfy” – czytamy w raporcie Curulis.

Raport Curulis potwierdza, że od lat Wodociągi Kieleckie dostarczają nie tylko dobrą wodę, ale mają też przystępne ceny. W zestawieniu wszystkich cen spółek wodociągowych notowanych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie kielecka taryfa jest aż o 27,5% niższa od średniej. 

W ogólnym rankingu kosztów usług komunalnych wśród miast od 100 do 200 tys. mieszkańców Kielce znalazły się na podium, za Koszalinem i Elblągiem (na 23 miasta).

Omówienie raportu Curulis - kliknijARTYKUL%20Curulis


2020-09-10