Poniedziałek, 21 Czerwca 2021, Alicji, Alojzego, Rudolfa
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Monitoring Wodociągów Kieleckich na finiszu

Wodociągi Kieleckie

Monitoring Wodociągów Kieleckich na finiszu

Monitoring Wodociągów Kieleckich na finiszuDobiega końca rozbudowa komputerowego System Monitoringu i Sterowania siecią Wodociągów Kieleckich. Zainstalowano już 80 proc. urządzeń, ostatnie zaczną pracować do końca września. — Budujemy nową kanalizację i sieć wodociągową, więc musimy dostosować do tego i system nadzoru elektronicznego — mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Nie ma tygodnia, aby mieszkańcy poszczególnych ulic i miejscowości terenu obsługiwanego przez Wodociągi Kieleckie (Kielce oraz trzy przyległe gminy Masłów, Zagnańsk i Sitkówka-Nowiny) nie otrzymywali komunikatów o kilkugodzinnych przerwach w dostawach wody spowodowanych instalacją nowych urządzeń w ramach Systemu Monitoringu i Sterowania siecią (SMiS). System działa od 2015 r., a we wrześniu 2018 roku podpisano umowę o jego rozbudowie, w ramach projektu unijnego. — Budujemy nową kanalizację i sieć wodociągową, więc musimy dostosować do tego i system nadzoru elektronicznego. Dotychczas sprawdza się on znakomicie, więc decyzja o jego rozbudowie była naturalna — mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Zainstalowano już 80 proc. urządzeń, głównie czujników raportujących on-line m.in. kierunki przepływu, stan wody w zbiornikach i ścieków w pompowniach, parametry pracy pomp. Ostatnie czujniki zaczną pracować do końca września.
Rozbudowa będzie kosztować 7,7 mln zł, w ramach unijnego Projektu IV „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego”. Dzięki monitoringowi pracownicy wodociągów widzą na ekranach komputerów, w jakim kierunku i z jaką prędkością płynie woda, jaki jest poziom wody w zbiornikach, a nawet czy ktoś otworzył właz lub drzwi do obiektu oddalonego o kilkanaście kilometrów. Przed rozbudową monitoring miał 216 czujników, które wysyłają 3000 sygnałów jednocześnie. Teraz powiększy się o 50 procent — automatyczne czujniki w kilkudziesięciu studniach, podłączone 14 kolejnych pompowni ścieków i jedna hydrofornia.
Kontrakt realizuje wyłoniona w przetargu spółka AquaRD.

2020-08-25