Piątek, 29 Maja 2020, Benity, Maksymiliana, Teodozji
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Mały słoń już pracuje

Wodociągi Kieleckie

Mały słoń już pracuje

Mały słoń już pracuje Mały nowoczesny pojazd do udrażniania i czyszczenia kanalizacji w trudno dostępnych miejscach zaprezentowały Wodociągi Kieleckie. Kupiony przy wsparciu funduszy europejskich samochód nazywany jest "słoniem", bo rura, którą wprowadza do kanalizacji, przypomina trąbę słonia.
W czwartek 30 maja br. Wodociągi Kieleckie zorganizowały pokaz samochodu z zabudową FFG Elephant Vacu i podwoziem marki Mercedes-Benz. To pojazd typu ssąco-czyszczącego do udrażniania i konserwacji kanalizacji sanitarnej. FFG Elephant Vacu (co można przetłumaczyć jako odkurzacz-słoń), ma kamerę, która ułatwia kierowcy najazd nad studzienkę kanalizacyjną. Nazwę „słonia” zyskał dzięki teleskopowej konstrukcji rury wprowadzanej do kanału. Pozwala ona na wygodne dotarcie do studzienki umieszczonej w trudno dostępnym miejscu.
Wcześniej, we wrześniu 2015 roku Wodociągi Kieleckie kupiły pierwszy specjalistyczny samochód tego typu do konserwacji sieci kanalizacyjnej. Na tyle usprawnił obsługę kanalizacji, że w ramach kolejnego unijnego Projektu pozyskano środki na podobny pojazd.
- Oba pojazdy się uzupełniają. Mały wjedzie tam, gdzie duży się nie zmieści, ale ten mniejszy dobrze daje sobie radę również na szerokich ulicach – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Nowy nabytek, poza rozmiarami i wagą, nie ustępuje możliwościami technicznymi większemu pojazdowi. Dzięki temu, ze jest mniejszy i lżejszy, może wjechać w takie miejsca, jak wąskie uliczki miejskie, osiedlowe czy pompownie ścieków. 
Umowę na zakup małego „słonia” podpisano w październiku 2018 roku. Zakup dofinansowała Unią Europejska. Dostawcą, który wygrał przetarg, jest kielecka firma Pojazdy Komunalne Tymborowscy Sp. z o. o. Wartość umowy brutto to 1 623 600,00 PLN. Unia Europejska dofinansuje znaczną część tej kwoty. Dostawa pojazdu jest częścią większego Projektu pn. „Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego”, który jest współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.
Wodociągi Kieleckie przygotowały też niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. W czwartek i piątek każde dziecko, które odwiedzi wodociągową spółkę, może spróbować darmowej waty cukrowej, popić kielecką kranówką i zrobić sobie zdjęcie w historycznym kostiumie. W czwartek odwiedziły nas m.in. dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Kryształowej w Kielcach.

Galeria zdjęć


2019-05-30