Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Facebook
Twitter
YouTube
Facebook
Twitter
YouTube
Print Friendly, PDF & Email

Przedstawiciele branży wodociągowej, władz miasta i województwa, parlamentarzyści oraz szefowie instytucji ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a przede wszystkim – obecni i byli pracownicy wodociągowej spółki uświetnili Galę 95-Lecia Wodociągów w Kielcach. Z tej okazji przygotowano specjalny film oraz część artystyczną. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny.

Wodociągi Kieleckie świętowały cały rok. Z okazji swojego jubileuszu zorganizowały wiele wydarzeń dla lokalnej społeczności. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Gala 95-Lecia Wodociągów w Kielcach, 17 października 2024 w Kieleckim Centrum Kultury. Widownia na 700 miejsc była wypełniona po brzegi. Było m.in. 320 pracowników spółki oraz około 100 emerytów i rencistów. Nie zawiedli zaproszeni przedstawiciele władz miasta, województwa i gmin obsługiwanych przez kielecką spółkę oraz takich instytucji jak wojewódzki i narodowy fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, stacje sanitarno-epidemiologiczne, wyższe uczelnie.
Zgromadzeni obejrzeli 12-minutowy film, przygotowany specjalnie na tę okazję. Był to dokument o wodzie i jej znaczeniu dla człowieka, przeplatany historią i współczesnością wodociągowej spółki. O tym, czym przedsiębiorstwo się zajmuje, wypowiadali się sami pracownicy. Film zebrał huczne oklaski. Na scenie wystąpili również artyści Kieleckiego Teatru Tańca z fragmentami spektaklu „Zobacz Jazz. Hymn of life & Golden Ages”, nawiązującym estetyką i muzyką do lat 20. i 30. ub. wieku, kiedy zaczynała się historia wodociągów w Kielcach.
Galę uświetnił koncert Andrzeja Piasecznego z zespołem, który zaśpiewał swoje największe przeboje oraz najnowsze produkcje, m.in. „Budzikom śmierć”, „Chodź, przytul, przebacz” czy „Śniadanie do łóżka”. Artysta dowcipnie komentował swoje utwory, przypominając o swoich kieleckich i świętokrzyskich korzeniach. Nie omieszkał też przypomnieć, że o Wodociągach Kieleckich przypomina sobie regularnie, kiedy dostaje rachunek za wodę w swoim kieleckim mieszkaniu.
26 pracowników spółki odebrało odznaczenia państwowe, Medale za Długoletnią Służbę, które wręczał wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk.

Medalem Złotym odznaczeni zostali:
Marek Andrzej Banasik
Rafał Wojciech Bryła
Sławomir Mirosław Dąbrowski
Roman Jan Frączkiewicz
Bogdan Jaroński
Waldemar Korba
Jerzy Roman Kowalski
Barbara Krystyna Kurtek
Henryk Leszczyński
Zdzisław Milcarz
Józef Mondzik
Grażyna Jolanta Pawlak
Ryszard Rusin
Krzysztof Jarosław Sala
Jacek Jan Skiba
Andrzej Suchenia
Stanisław Szymoniak
Marek Roman Ścisłowski
Andrzej Wira
Wacław Kazimierz Zarychta
Mariusz Jakub Zawadzki
Jacek Janusz Zemsta
Medal Srebrny:
Ewa Joanna Nowak
Maciej Roman Schmeidel
Medal brązowy:
Magdalena Maria Szymańska

Pracownicy wodociągowej spółki otrzymali też z rąk prezesa Wodociągów Kieleckich Henryka Milcarza pamiątkowe statuetki. Byli to: Rafał Bartocha, Artur Bera, Dariusz Chaba, Przemysław Dawid, Roman Duda, Jarosław Fąfara, Agnieszka Fidor, Renata Górzyńska, Piotr Jędryka, Zenon Jończyk, Andrzej Korba, Małgorzata Krawczyk, Janusz Kruchlik, Jacek Molęda, Joanna Nieradzińska-Lach, Mirosław Piotrowski, Adam Redlica, Tomasz Stefański, Dariusz Stępień, Michał Stępień i Grzegorz Tutaj.
W imieniu nagrodzonych podziękował Marek Banasik, wieloletni dyrektor największej oczyszczalni Wodociągów Kieleckich – w Sitkówce, gm. Nowiny. Statuetki dostali również z rąk swojego szefa dyrektorzy wodociągowej spółki Danuta Brymerska i Władysław Karol Jacewicz.
Rolę wodociągów w życiu miasta i regionu docenili przemawiający ze sceny zaproszeni goście. – Dobra woda z podziemnych źródeł, nowoczesne technologie to na pewno skarb, ale dziś chciałem przede wszystkim pogratulować pracownikom i kierownictwu, bez których wodociągowa spółka nie osiągałaby takich sukcesów, przez tak długie lata – powiedział Rafał Kasprzyk, poseł na Sejm z Trzeciej Drogi. Do gratulacji przyłączyli się wiceprezydentka Kielc Ewelina Jastrzębska, wieloletni były prezydent miasta Wojciech Lubawski, przewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego i były marszałek województwa Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Tomasz Pleban. Prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Paweł Sikorski podkreślił, że Wodociągi Kieleckie należą do czołowych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce.
Jubileusz wodociągów w Kielcach cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Wywiadów udzielali zarówno pracownicy jak i przedstawiciele zarządu i dyrekcji. Barbara Szymkowska, kierowniczka działu ekonomicznego i płac, która w Wodociągach Kieleckich pracuje prawie 50 lat, powiedziała w Radiu Kielce, że w swojej pracy szczególnie ceni przyjazną atmosferę i zgrany zespół. W tej samej rozgłośni prezes Henryk Milcarz chwalił założycieli spółki i przede wszystkim byłych i obecnych pracowników. A pytany o jedną nowinkę techniczną, która sprawiła mu najwięcej satysfakcji, wymienił komputerowy System Monitoringu i Sterowania Siecią. „Najbardziej cenię sobie z tego wszystkiego monitoring, który kosztował ponad 8 mln zł. Wcześniej wykonaliśmy porządek na sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, wymieniając zasuwy, przepustnice, ale monitoring był przełomowy, bo dzięki niemu dyspozytor widzi wszystko, co się dzieje w mieście. Wiemy nawet, kiedy jest przerwa w meczu, bo od razu skacze zużycie wody” – mówił Henryk Milcarz.
Czwartkowa gala nie była ostatnim akcentem jubileuszowych obchodów. W sobotę 19 października w Bazylice Katedralnej w Kielcach została odprawiona jubileuszowa Msza Święta, koncelebrowana przez księdza biskupa Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej.

HISTORIA WODOCIĄGÓW KIELECKICH 1929 – 2024

Kielce rozpoczęły budowę nowoczesnego wodociągu i kanalizacji w 1928 roku, a 20 października 1929 r. została powołana dyrekcja Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce. Pierwsza, uruchomiona w latach 1928 – 1929 sieć miała 11 km wodociągu i 7,6 km kanalizacji. W 1937 roku pierwsza oczyszczalnia ścieków stanęła na prawym brzegu Silnicy, w dzielnicy Pakosz. Zbudowana późno, ale za to zgodnie z najnowocześniejszymi wtedy rozwiązaniami, pierwsza taka w Polsce i pierwsza w Europie według tzw. technologii sheffieldskiej. W ciągu swojej historii obszar działania zwiększał się i zmniejszał. W obecnym kształcie — Kielce oraz gminy Masłów, Nowiny i Zagnańsk (ok. 230 tys. mieszkańców) Wodociągi Kieleckie działają od 1992 r. Przełomowym momentem było skorzystanie ze środków Unii Europejskiej, dzięki którym znacznie zwiększyła się sieć wodociągowo-kanalizacyjna oraz zmodernizowane zostały 3 oczyszczalnie ścieków, w tym największa Oczyszczalnia Ścieków „Sitkówka”. Obecnie spółka zatrudnia 360 osób, sieć wodociągowa liczy 1300 km. kanalizacyjna 1250 km. Spółka ma trzy oczyszczalnie ścieków, 30 hydroforni, 99 pompowni ścieków, dostarcza wodę źródlaną, bez uzdatniania i filtrowania, wyłącznie z ujęć podziemnych. Większość mieszkańców zaopatrywana jest z ujęcia w dzielnicy Białogon.

Uroczysta Msza Święta

About Author