Sobota, 23 Czerwca 2018, Albina, Wandy, Zenona
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Wodociągowa umowa staropolsko - ukraińska

Wodociągi Kieleckie

Wodociągowa umowa staropolsko - ukraińska

Wodociągowa umowa staropolsko - ukraińska Umowę o współpracy między ukraińskim Stowarzyszeniem Ukrwodokanaleologija w Kijowie a Staropolskim Klastrem Wodnym podpisano 20 września 2013 r. w Kielcach. Ukraińcy będą się od nas uczyć jak pozyskiwać fundusze na inwestycje w branży i jak współpracować z samorządami. My mamy nadzieję na wymianę informacji z krajem większym od Polski, o podobnych problemach z zagospodarowaniem ścieków i ochroną środowiska.
Umowę podpisano w czwartek 19 września podczas VI Międzynarodowych Targów Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS w Targach Kielce (18 – 20 września).
- Jestem bardzo zadowolony z podpisania tej umowy. Zobaczmy, ile możemy sobie nawzajem dać? Jak wielkim krajem jest Ukraina, ile doświadczeń możemy uzyskać i sami przekazać – powiedział Henryk Milcarz, prezes Staropolskiego Klastra Wodnego, a na co dzień szef Wodociągów Kieleckich.
- Rozmawialiśmy z panem prezesem Milcarzem o tym, że wszystko zaczyna się od słowa. I dlatego nasze pierwsze spotkanie, ta umowa, są takie ważne – powiedział Jurij Żerlicyn, prezes Stowarzyszenia Ukrwodokanaleologija. I wyjaśnił, co chciałby uzyskać w pierwszej kolejności: - Czego chcemy się uczyć? Tych zasad demokratycznych, jakie są w Polsce. Jak zarządzać wodociągami i jak wodociągi współpracują z samorządami. Nie ma co się oglądać na Warszawę czy Kijów, popatrzmy na mniejsze miasta – dodał Żerlicyn.
Staropolski Klaster Wodny powstał z inicjatywy Wodociągów Kieleckich jesienią 2012 roku. Należy do niego piętnaście podmiotów - większość to przedsiębiorstwa wodociągowe z terenu woj. świętokrzyskiego oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Politechnika Świętokrzyska, Fabryka Pomp w podkieleckim Białogonie i firma INWEX z Kielc. Stowarzyszenie Ukrwodokanaleologija ma siedzibę w Kijowie. Zrzesza ok. 70 ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

TIWS_czwartek_19wrz13%20%2824%29
  Od lewej: Prezes Staropolskiego Klastra Wodnego Henryk Milcarz i prezes Stowarzyszenia Ukrwodokanaleologija Jurij Żerlicyn.
Logo_Klaster-Wodny
Logo Staropolskiego Klastra Wodnego

TIWS_sroda_18wrz13%20%2829%29
Podczas otwarcia targów TIWS, od lewej: dyrektor ds finansowych WK Władysław Karol Jacewicz, prezes WK Henryk Milcarz, senator RP Krzysztof Słoń, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, poseł Lucjan Pietrzczyk i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń

TIWS_sroda_18wrz13%20%284%29
Stoisko WK na targach TIWS 2013

Więcej zdjęć - galeria


2013-09-20