Sobota, 23 Czerwca 2018, Albina, Wandy, Zenona
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Woda czysta, a powietrze?

Wodociągi Kieleckie

Woda czysta, a powietrze?

Woda czysta, a powietrze?- Wodociągi podejmują wiele działań ograniczających zanieczyszczenie powietrza - mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich w wywiadzie dla "Tygodnika eM Kielce".
Panie Prezesie, dużo już mówiliśmy o tym, jak Wodociągi Kieleckie dbają o czystą i zdrową wodę, ale teraz ludzie chyba bardziej martwią się o czyste powietrze, bo pełno w nim smogu.

Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich: - A my w Wodociągach nie tylko się o powietrze martwimy, ale też o nie dbamy.

Jak to?
- Ano tak. Proszę Państwa, wodociągi podejmują wiele działań ograniczających zanieczyszczenie powietrza. Na dachu naszego budynku administracyjnego zamontowaliśmy solary. Teraz słońce podgrzewa wodę użytkową w całym budynku i bazie przy ul. Krakowskiej. Zużycie oleju opałowego na ten cel spadło o jedną trzecią, a więc o tyle mniej spalin trafia do atmosfery. Drugi przykład to uruchomiony półtora roku temu komputerowy monitoring sieci. Dzięki niemu udało się obniżyć ciśnienie wody w sieci bez negatywnych skutków dla odbiorców. Krócej pracują nasze hydrofornie, a więc oszczędzamy prąd. A prąd i ciepła woda w kaloryferach w oczyszczalni ścieków w Sitkówce powstaje z osadów ściekowych. W specjalnej instalacji wytwarza się z nich gaz, który zasila naszą małą elektrociepłownię.

To jeszcze inny temat. Podobno śpiewał Pan w specjalnym chórze tydzień temu na kieleckim Rynku?
- Tak. Chór nazywa się Sokoły i jest specjalny, bo występuje tylko raz w roku, w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Śpiewam ja, nasz dyrektor ekonomiczny Karol Jacewicz, wójt Masłowa Tomasz Lato i reprezentujący WDK Tomasz Irski. Wykonujemy piosenki patriotyczne i biesiadne.

Po takim śpiewaniu warto przepłukać gardło…
… napojem z kieleckiej kranówki. Dziś polecam coś na sen. Każdemu zdarza się czasami bezsenność. Zamiast faszerować się chemią lepiej do czajniczka wlać zagotowaną kielecką kranówkę, wrzucić 6 - 7 szyszek chmielu, torebkę melisy i parzyć przez ok. 10 minut. Taki napój doskonale rozgrzewa i usypia.
Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w "Tygodniku eM Kielce", 22 stycznia 2017 r.
2017-01-31