Sobota, 23 Czerwca 2018, Albina, Wandy, Zenona
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Wielkie inwestycje, a ceny spadają [wideo]

Wodociągi Kieleckie

Wielkie inwestycje, a ceny spadają [wideo]

Wielkie inwestycje, a ceny spadają [wideo] Wodociągi Kieleckie realizują wielkie, warte setki milionów złotych inwestycje, a jednocześnie obniżają cenę wody. Jak to możliwe? – To nie jest żaden cud, a racjonalna gospodarka. Mądre oszczędności i rozsądne innowacje – tłumaczy Henryk Milcarz, prezes wodociągowej spółki.

Ostatnie wydarzenia w Wodociągach Kieleckich pokazują, że spółka ta zna się nie tylko na wodzie, ale i na ogniu. Udaje jej się bowiem połączyć wodę z ogniem – duże inwestycje z obniżką ceny wody. Od lutego kielczanie zapłacą za metr sześcienny wody o 13 groszy mniej, łącznie za wodę i ściegi o 1 grosz mniej, o 1 grosz potanieje abonament. To pierwsza obniżka cen w historii spółki.

To nie cud

- To nie jest żaden cud, ale racjonalna gospodarka. Mądre oszczędności i rozsądne innowacje. Skutecznie realizujemy program ograniczania zatrudnienia, które w ciągu czterech lat spadło z 430 do 400 osób, bez zwolnienia choćby jednej osoby. Ludzie odchodzili na emerytury, renty i z przyczyn losowych. Oszczędności były też możliwe dzięki innowacjom – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Jednym z przykładów innowacji, która prowadzi do oszczędności, jest uruchomiony w 2015 roku komputerowy System Monitoringu i Sterowania, w skrócie SMiS. To taki teleinformatyczny mózg. 216 różnych czujników zamontowanych na zasuwach, w hydroforniach, pompowniach ścieków, zbiornikach wysyła jednocześnie około 3000 sygnałów do siedmiu dyspozytorni. Tam na wielkich monitorach obserwują to dyspozytorzy. Ale nie tylko obserwują. Dane są gromadzone i obrabiane, a odpowiednio przeszkoleni pracownicy wszystko analizują. Widzą, co się działo w sieci w różnych jej miejscach i w różnych porach doby, przepływy, praca pomp, odchylenia od standardowych zachowań. Są to olbrzymie ilości danych i bardzo przydatna wiedza. Dzięki systemowi już udało się odnaleźć wiele wycieków ukrytych, czyli takich, gdzie woda od lat uciekała do kawern podziemnych, bo na takich utworach geologicznych leżą Kielce i okolice. Woda, zamiast wypłynąć na wierzch, gdzieś pod ziemią odpływa. Po uszczelnieniu sieci można było obniżyć ciśnienie bez zauważalnych skutków dla odbiorców. To kolejna oszczędność prądu, wody i pracy. Skutek? Straty wody obniżyły się o 8 punktów procentowych. - Spodziewaliśmy się takich rezultatów. Lekcja więc z tego taka: chcesz oszczędzić, rozejrzyj się na rynku, wybierz najlepsze rozwiązania i nie bój się zainwestować – zauważa prezes Milcarz.

Będą nowe inwestycje

Spółka zrealizowała olbrzymie inwestycje, jedne z największych ekologicznych przedsięwzięć w kraju. Zmodernizowała i rozbudowała największą oczyszczalnię ścieków, w Sitkówce, co kosztowało ponad 260 milionów złotych. Następnie rozbudowała i zmodernizowała sieć kanalizacji i wodociągów za prawie 200 milionów złotych oraz zrealizowała kolejny projekt unijny za około 30 milionów złotych. W listopadzie ub.r. podpisano ostatnie umowy z użytkownikami nowej unijnej sieci kanalizacyjnej.
To nie koniec inwestycji. - Już przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej UE, w ramach  której zamierzamy rozbudować sieci za około 80 milionów złotych – mówi prezes Milcarz.

Rok 2017 oznacza więc rozpoczęcie prac przy dalszej budowie i modernizowaniu sieci Wodociągów Kieleckich.

Artykuł ukazał się w magazynie "Made in Świętokrzyskie", nr 3, 2017 r.


Zobacz też film Telewizji Świętokrzyskiej o nowych inwestycjach Wodociągów Kieleckich2017-02-01