Sobota, 23 Czerwca 2018, Albina, Wandy, Zenona
Formularz Szukaj
Ladowanie
1929-2009 80 lat tradycji i nowoczesności
Wodociągi Kieleckie > Wydarzenia - archiwum > Ścieki i woda, ważna sprawa

Wodociągi Kieleckie

Ścieki i woda, ważna sprawa

Ścieki i woda, ważna sprawa- Ponad 80 proc. ścieków na świecie odprowadzanych jest do środowiska bez jakiegokolwiek oczyszczania. Zagraża to rolnictwu i hodowli, a co za tym idzie, zdrowiu i życiu ludzi - mówi prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz w wywiadzie dla "Tygodnika eM Kielce".
Panie Prezesie, w mijającym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, poświęcony zarówno wodzie, jak i ściekom. Dlaczego połączono te dwie rzeczy?

Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich: - Światowy Dzień Wody to inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych i to ona proponuje co roku tematykę obchodów. Tegoroczny temat jest ważny. Trzeba uświadamiać społeczeństwo, jak bardzo dostępność do pitnej wody łączy się z gospodarką ściekami. W skali świata sytuacja nie jest bowiem najlepsza. Ponad 80 proc. ścieków na świecie odprowadzanych jest do środowiska bez jakiegokolwiek oczyszczania. Zagraża to rolnictwu i hodowli, a co za tym idzie, zdrowiu i życiu ludzi. Również zbyt wiele wody pitnej jest marnowana w przemyśle, dlatego konieczne są dalsze prace nad wtórnym obiegiem wody wykorzystywanej w celach przemysłowych, na przykład jako chłodziwo.

U nas sytuacja chyba nie jest taka zła?
- Na szczęście u nas jest znacznie lepiej. Wodociągi Kieleckie od lat działają według zasady: "Chcesz mieć czystą wodę, zadbaj o ścieki". Woda w naszych kranach pochodzi wyłącznie ze studni głębinowych. Wylewane na pola czy do rowów ścieki przenikają w głąb i wiadomo, czym to grozi. Dlatego, aby tego uniknąć, stale podłączamy nowe domy do kanalizacji i usprawniamy pracę naszych oczyszczalni. Osady ściekowe, które kiedyś były wywożone na pola, dziś zamieniamy w popiół i pył, a ścieki oczyszczamy na europejskim poziomie.

To bardzo dobre wiadomości. A czy ma Pan przepis na jakiś wiosenny napój?
- Mam. Potrzebujemy 15 świeżych truskawek, ogórek, pęczek świeżej mięty, dwie limonki, kostki lodu. Truskawki, ogórek i liście mięty płuczemy. Ogórek, truskawki i limonki kroimy w cienkie plasterki. Rozdzielamy wszystko na trzy jednolitrowe dzbanki, uzupełniamy gałązkami mięty i zalewamy kielecką kranówką do połowy objętości. Następnie odstawiamy do lodówki na co najmniej godzinę. Przed podaniem dodajemy kostki lodu i dopełniamy kielecką kranówką.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad ukazał się w "Tygodniku eM Kielce", 26 marca 2017 r.


2017-04-06